• Ezelden ebede izzetlenmiş müstesna insan...

  • Kelimeler "Misaller" ile zenginleştirildi...

  • İlhan Ayverdi

  • İlhan Ayverdi

Copyright 2024 - fakir@fenomen.org

Türk edebiyatından bir yıldız daha kaydı

Türkçe’ye Misalli Büyük Türkçe Sözlüğü kazandıran dilbilimci ve edebiyatçı İlhan Ayverdi son yolculuğuna uğurlandı.

İlhan Ayverdi için Zeytinburnu’ndaki Merkezefendi Camii’nde sade bir tören düzenlendi. Ayverdi’nin cenaze namazına ailesi, dostları ve sevenleri katıldı.

İlhan Ayverdi’nin cenazesi Merkezefendi Mezarlığında dualarla toprağa verildi.

26 Ekim 1926 yılında Akhisar’da doğan İlhan Ayverdi, Türkçe sevdalılarının başında geliyordu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitiren Ayverdi, Türk tarihinin ilk edebiyat profesörü olan Ali Nihad Tarlan’ın öğrencisiydi.

Devamını oku: Türk edebiyatından bir yıldız daha kaydı

Hakkı Devrim

İlhan Ayverdi geçen 6 kasım cuma günü, çevresinin deyişiyle «seksen üç yaşında Cemâl’e kavuştu.» Sözlüğünün değeri yanında, tek kelimeyle değindiğim o 'çevre'nin de ayrı bir anlamı ve önemi vardır. Kişiliğine eklenen müstesna eseriyle İlhan Hanım da veliyullahtan biridir bence.

Hakkı Devrim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

Kubbealtı Akedemisi Kültür ve Sanat Vakfı başkanı değerli Türk dil bilimci İlhan Ayverdi'nin vefatını teessurle öğrenmiş bulunuyorum. "Misalli Büyük Türkçe Sözlük" eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği tarafından dil alanında "Yılın Yazarı" seçilen, çalışmalarıyla Türk dil bilimine önemli katkılarda bulunan değerli Türk dil bilimci İlhan Ayverdi'yi daima takdirle, saygıyla hatırlayacağız.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

Nihat Malkoç - Hicran Dergisi

Gidimli gelimli dünyadır bu. Her fani ölüm yolunun yolcusudur. Türkçenin en büyük sözlüğüne imza atmış olan İlhan Ayverdi, 06 Kasım 2009 tarihinde çok sevdiği Rabbine iltica etti. Onun ömrünü verdiği sözlük öksüz kaldı. Türkçe bir sevdalısını daha kaybetti. Merkez Efendi Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından manevî rehberi Kenan Rifai’nin ve gönül dostu, görümcesi Samiha Ayverdi’nin de kabrinin bulunduğu Merkez Efendi Mezarlığı’nda toprağa verildi. Allah rahmet eylesin. Son söz Yahya Kemal Beyatlı’nın olsun:

“Tekrar mülâkî oluruz bezm-i ezelde
Evvel giden ahbâba selâm olsun erenler”

  1. Nihat Malkoç - Hicran Dergisi

Ayverdi Son Yolculuğuna Uğurlandı

Trt haber

Ayverdi Son Yolculuğuna Uğurlandı

Türkçe'ye Misalli Büyük Türkçe Sözlüğü kazandıran dilbilimci ve edebiyatçı İlhan Ayverdi İstanbul'da toprağa verildi.

Türk edebiyatından bir yıldız daha kaydı.

Türkçe’ye Misalli Büyük Türkçe Sözlüğü kazandıran dilbilimci ve edebiyatçı İlhan Ayverdi son yolculuğuna uğurlandı. İlhan Ayverdi için Zeytinburnu’ndaki Merkezefendi Camii’nde sade bir tören düzenlendi. Ayverdi’nin cenaze namazına ailesi, dostları ve sevenleri katıldı.

Devamını oku: Ayverdi Son Yolculuğuna Uğurlandı

f t g m