İLHAN AYVERDİ

Ezelden ebede izzetlenmiş müstesna insan...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler
Haberler

İlhan Ayverdi'nin vefâtının 4. yılı

6 Kasım 2013 İlhan Ayverdi'nin vefâtının 4. yılı

Sâmiha Ayverdi'nin, "Allah'ın iç ve dış güzelliğini berâber vermiş olduğu ihlâs âbidesi" diye vasıflandırdıkları İlhan AYVERDİ Hanımefendi'yi Cemâle kavuşmalarının dördüncü yılında rahmet ve hasretle anıyor; himmetlerini niyâz ediyoruz.

 

Milliyet – Misalli Büyük Türkçe Sözlük

Milliyet – Misalli Büyük Türkçe Sözlük

Milliyet gazetesi ilk kuponunu 15 Ekim 2011 Cumartesi günü vereceği yeni kuponlu kampanyası ile, 39 kupon biriktiren okurlarına, İlhan Ayverdi’nin “Misalli Büyük Türkçe Sözlük” eserini hediye edecektir.

Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nın hazırladığı, İlhan Ayverdi’nin emsali olmayan başeseri!

Asırlar Boyu Tarihi Seyri İçinde: Misalli Büyük Türkçe Sözlük

Sadece yaşayan Türkçemizin değil, dünden bugüne Türk dilinin kazanmış olduğu tüm zenginliklerin, büyük dilimizin muhteşem envanteri!

34 Yıllık Çalışmanın ürünü…

Tam 1412 Sayfa, Piyasa fiyatı 100 TL, Milliyet’le 39 Kupona.

Devamını oku...
 

Elginkan Vakfı 2008 yılı "Türk Kültürü Araştırma Ödülü"

Elginkan Vakfı 2008 yılı "Türk Kültürü Araştırma Ödülü" Muhterem İlhan Ayverdi Hanımefendiye verilmiştir (Ödül bu sene aynı dalda dörde bölünmüştür). Ödül Takdimi 19 Şubat 2009 tarihinde İ.T.Ü. Maçka Kampüsü, Mustafa Kemal salonunda yapılacaktır. Program saati daha sonra duyurulacaktır.

"Elginkan Vakfı tarafından Türk kültürü ve teknoloji alanındaki araştırma, çalışma ve hizmetlere destek olmak amacıyla ilk kez 2006 yılında hayata geçirilen Türk Kültürü Araştırma ve Teknoloji Ödülleri Programı'nın bu yıl üçüncüsü  gerçekleştirilmektedir. Türk Kültürü Araştırma Ödülü Kültür değerlerimiz, tarihimizde bizi büyüten örf, adet ve manevi değerlerimiz ve Türkçemiz konularında özgün araştırma ve çalışmalar veya daha önce yapılmış araştırma ve çalışmaların geliştirilmesi yoluyla Türk kültürüne ve dilimize gerçek anlamda katkıda bulunan araştırmacı veya araştırmacı grubuna, Teknoloji Ödülü Yeni ürün veya yeni teknik ya da teknolojiye dayalı üretim süreçleri geliştirerek teknolojiye gerçek anlamda katkıda bulunan araştırmacı veya araştırmacı grubuna verilmektedir." (ELGİNKAN VAKFI TÜRK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMA VE TEKNOLOJİ ÖDÜLLERİ YÖNETMELİĞİNDEN)

 

Türk Diline Adanan Bir Ömür İlhan Ayverdi

Türk Diline Adanan Bir Ömür İlhan Ayverdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ. tarafından organize edilen "Yaşayan Çınarlar" programı çerçevesinde 21 Nisan 2007 Cumartesi günü saat 16: 30'da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde İlhan Ayverdi ve eserleri üzerine bir açıkoturum düzenleniyor.

Mehmet Nuri Yardım tarafından yönetilen bu etkinlikte Ömer Faruk Akün, İsmet Binark ve Zeynep Kerman konuşmacı olarak yer alıyor.


Ömrünü Türk diline ve kültürüne adamış olan İlhan Ayverdi, 24 Ekim 1926'da Manisa'ya bağlı Akhisar'da doğdu. Ruslara karşı kahramanca savaşan Dağıstanlı Şeyh Şâmil'in hanımı, babaannesinin halasıdır. İlk ve orta tahsilini Akhisar'da tamamlar. O devirde Akhisar'da lise olmadığı için İzmir'deki Karataş Lisesi'ne kaydolur ve 1943 yazında lise diplomasını alır. Başarılı bir lise tahsilinden sonra maalesef ağır bir peritonite yakalanarak yüksek ateşle yatağa düşer. Bir hayli zayıflar. Yakınlarının aylar süren endişeli bekleyişi sonunda rahatsızlığını atlatıp sıhhatine kavuşur. Ancak bu hastalık, tahsil hayatında iki yıl gecikmeye mâl olur; daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girer.

Devamını oku...
 

İlhan Ayverdi Mahalle Konağı

İlhan Ayverdi Mahalle Konağı

Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı kurucularından ve 1984-2009 yılları arasında Mütevelli Heyeti Başkanlığını yapmış olan İlhan Ayverdi'nin memleketi Akhisar'da bir mahalle konağına Belediye tarafından ismi verilmiştir. 15 Mayıs'ta yapılacak açılış programı belli olmuştur.

Program

Saat 14:00: Belediye Başkanı ve sevenlerinin katılacağı bir merasimle, "İlhan Ayverdi Mahalle Konağı"nın açılışı.
Saat 14:30: Prof. Dr. Mustafa Fayda'nın, İlhan Ayverdi hakkındaki konferansı.
Saat 15:15: Manisa Türk Muskisi Topluluğu Konseri.

 

"Misalli Büyük Türkçe Sözlük" Eserine "Türk Kültürü" Ödülü Verildi


20.02.2009

Elginkan Vakfı tarafından Türk kültürü ve teknoloji alanındaki araştırma, çalışma ve hizmetlere destek amacıyla ilk kez 2006 yılında hayata geçirilen "Türk Kültürü Araştırma ve Teknoloji Ödülleri" bu yıl üçüncü kez sahiplerini buldu.

Elginkan Holding Mütevelli Heyeti Başkanı Halim Doğrusöz, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Yerleşkesi`nde düzenlenen töreninin açılışındaki konuşmasında, Ülkenin kültürel mirasını ve değerlerini koruma, yaşatma ve desteklemenin Elginkan Vakfının hedefleri arasında olduğunu ifade eden Doğrusöz, "Vakıf, araştırmaları teşvik etmek, nitelikli iş gücünün yetiştirilmesini sağlayacak eğitim kurumları açmak, işletmek ve desteklemek misyonu ile hareket etmektedir. Vakfın, çeşitli iş dallarında açtığı kurslarla da ekonomik gücü yetersiz bireyleri kısa sürede meslek sahibi yaparak topluma ve ülke iş gücüne kazandırmaktadır" dedi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin de Elginkan Vakfının yaklaşık 20 sanayi kuruluşuyla sağladığı kaynakla ülkeye ve geleceğe destek verdiğini söyledi. Şahin, vakfın yaptırdığı okulların, düzenlediği kursların ülkenin gelişime büyük katkı sağladığını dile getirdi. Konuşmaların ardından ödüller sahiplerine verildi.

"Türk Kültürü" dalında, Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, yaklaşık dört bin yıllık bir tarihi olan Türk kimliğinin, değişen zaman içinde incelenerek günümüze kadar sorgulandığı "Türk Kimliği: Kültür Tarihinin Kaynakları" adlı eseriyle ödüle layık görüldü.

Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Türk kültürü ve Türk dili üzerine yaptığıçalışmalar ve Türk kültürüne katkılarından dolayı ödül aldı. Aynı kategoride ödüle değer görülen "Misalli Büyük Türkçe Sözlük" edebiyatçı İlhan Ayverdi, "İngilizce-Türkçe Ansiklopedik Bilişim Sözlüğü" de Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Sankur tarafından hazırlandı.

"Teknoloji" kategorisindeki ödüllerden biri Prof. Dr. Mustafa Güden, Yard. Doç. Dr. Alper Taşdemirci, araştırma görevlileri Kaan Toksoy, Eren Dizlek ve Çağrı Ergönenç tarafından ortaklaşa yürütülen "Gözenekli köpük yapıda spinal kafes üretimi" projesine, diğeri "ışıktan yararlanarak hem polimer hem de nanotanecik oluşumunu aynı anda ve aynı sistem içinde gerçekleştirdiği" çalışmasıyla Prof. Dr. Yusuf Yağcı`ya verildi.